1. Skip to navigation
  2. Skip to content
  3. Skip to sidebar
Committees and Representatives

Committees and Representatives

Updated: April 21, 2016

Council

Executive

Linda S. Ford, President
Barbara Thiers, President-Elect
Andrew Bentley, Past President

Ruth O'Leary, Treasurer
Cindy Opitz, Secretary
Christine Johnson, Managing Editor

Members-at-Large

Julian Carter (2014-2017)
Melinda Peters (2014-2017)
Bethany Palumbo (2015-2018)
Rusty Russell (2015-2018) 
Miranda Lowe (2016-2019)
Kelly Tomajko (2016-2019)

Standing Committees

Archives:

Linda Hollenberg, Co-chair
Meghann Toner, Co-chair
Carol Kelloff
Lisa F. Palmer
Meghann Toner, EPG Liaison

Best Practices:

Jessica Cundiff, Co-chair
Breda Zimkus, Co-chair
Lori Benson
Andrew Bentley
Emily Braker
Bryan Brunet
Michelle Coyne
Magdalena Grenda-Kurmanow
Cathy Hawks
Gabriela Hogue
Travis Marsico
Amanda Millhouse
William Moser
Dirk Neumann
Kirsten Nicholson
Marcia Revelez
Randy Singer
Genevieve Tocci
Gregg Watkins-Colwell
Andrew Williston
Dan Young

Citations Subcommittee:
Margaret Landis
, Chair
Stephanie Allen, EPG Liaison
Mariko Kageyama
Erika Krimmel
Ann Pinzl
Jessica Utrup
Janet Waddington

Bylaws:

Andrew Bentley, Chair (Past President)
Chris Norris
Laura Abraczinskas
Ann Molineux

Conference:

Barbara Thiers, Chair (President-Elect)
Marcia Revelez, Sponsor Liaison (North America)
Clare Valentine, Sponsor Liaison (Europe)
Elise LeCompte, Chair SPNHC Annual Meeting Travel Grant Program Subcommittee
 

Elise Lecompte, Gainesville 2015
Christiane Quaisser, Berlin, 2016
Kelly Tomajko, Denver, 2017

Conservation:

Armando Mendez, Co-chair
Rebecca Newberry, Co-chair
Gretchen Anderson, Resources (RDU) USA
Stephanie Black, Resources (RDU) Asia
Julian Carter, Resources (RDU) Europe
Mariana Di Giacomo, Resources (RDU) South America
Luci Cipera, Environmental Specifications & Museum Sustainability
Carolyn Leckie, Environmental Specifications & Museum Sustainability
Robert Waller, Value Change Estimation
Andrew Bentley, Fluid Collections
Richard Sabin, Fluid Collections

 

Lori Benson
Suzanne B. McLaren
Rebecca Morin
Cindy Opitz
Bethany Palumbo
Mark Renczkowski
Fran Ritchie
Kelly Sendall
Jude Southward
Tom Strang
Clare Valentine
Annette Van Aken
 

Elections:

Bethany Palumbo, Chair
Kelly Sendall

Emerging Professionals:

Kari Harris, Co-chair
Katie Kirkham Worthen, Co-chair
Archive Committee: Meghann Toner
Best Practices Committee: Fran Ritchie
Conservation Committee:
Cracking the Collections Blog Editor: Katie McComas
Documentation Committee: Stephanie Allen
International Relations Committee: Mariana Di Giacomo
Long Range Planning Committee: Casey Tucker
Membership Committee: Kari Harris
Professional Development Committee: Colleen Evans
Publications Committee: Katie McComas
Web Committee: Katie Kirkham Worthen

Legislation and Regulations: 

Stephanie D. Carson, Co-chair
Dirk Neumann, Co-chair
Katharine Barker
Alex Borisenko
Carol Butler
Ana Casino
Kate Davis
Jean-Marc Gagnon
Peter Giere
Kathy Hollis
Rob Huxley
Mariko Kageyama
Janaki Krishna
William Moser
Kristen Nicholson
Richard Rabeler
Rusty Russel
Lori Schlenker
John Simmons
Skip Skidmore
Brian Spatola
Jennifer Stafford
Ann Therriault
Barbara Thiers
Kelly Tomajko
Jeremiah Trimble
Greg Watkins-Colwell
David Werneke
Breda Zimkus
Andrew Bentley, Transport of Dangerous Goods 

Long-Range Planning: 

Barbara Thiers, Co-chair (President-Elect)
Suzanne Ryder, Co-chair
Laura Abraczinskas
James Macklin
Ann Molineux

Bethany Palumbo
Richard Sabin
Debra Trock

Membership

Tiffany Adrain, Chair
Elena Benamy
Mireia Beas-Moix
Richard Busch
Kari Harris
Talia Karim

Rachel Malloy
Ann Molineux
Ann Pinzl
Greg Watkins-Colwell

Professional Development:

Jeff Stephenson, Co-chair
Jennifer Strotman, Co-chair
Elena Benamy
Christina Byrd
Colleen Evans
Kari Harris
Linda Hollenberg
Robert Huxley
Katie Kirkham Worthen

Elise LeCompte
Travis Marsico
Gil Nelson
Nasreen Phillips
Rusty Russell
Meghann Toner
Lindsay  Woodruff

Publications:

Christine Johnson, Chair, Editor Collection Forum
Matt Brown, Associate Editor Collection Forum
Yemisi Dare, Associate Editor Collection Forum
Alana Gishlick, Associate Editor Collection Forum
Janet Waddington, Associate Editor Collection Forum
Liath Appleton, Editor,  SPNHC Connection
Katie McComas, Advertising,  SPNHC Connection
Lori Schlenker, Assistant Editor, SPNHC Connection

Lynn Jones, Book Reviews, SPNHC Connection
Ann Pinzl, Book Reveiws, SPNHC Connection
Mari Roberts, SPNHC Technical Leaflets Editor
Lisa Elkin, Special Publications Editor
Christopher Norris, Special Publications Editor

Recognition & Grants:

Andrew Bentley, Chair (Past President)
Chris Norris
Jean-Marc Gagnon
Suzanne B. McLaren

Web:

Liath Appleton, Co-chair
Ann Molineux, Co-chair
Lynn Jones, Social Media
Katie Kirkham Worthen, EPG Liaison
Jessica Utrup, NH-COLL-L List Manager

James Macklin, Technology Liaison
Gabriela Hogue

 

Sessional Committees

International Relations:

Sue Ryder, Chair
Mariana Di Giacomo, EPG Liaison

US Federal Collections:

Mathew Brown, Chair
Rochelle Bennett
Carol Butler
Terry Childs
Scott Foss
Janaki Krishna
Greg McDonald
Chris Norris
Sally Shelton
Elizabeth Varner
 

Representatives/Liaisons

The Alliance of Natural History Museums of Canada (ANHMC): Kelly Sendall
The American Institute for Conservation of Historic & Artistic Works (AIC): Gretchen Anderson
American Society of Ichthyologists and Herpetologists (ASIH): Gregory Watkins-Colwell
The American Society of Mammalogists (ASM): Suzanne McLaren
American Society of Plant Taxonomists (ASPT): Richard Rabeler
Association of Registrars and Collections Specialists (ARCS): John E Simmons
Entomological Collections Network (ECN): Floyd W Shockley
Global Biodiversity Information Facility (GBIF): James Macklin
The Geological Society of America (GSA): Ann Molineux
International Council of Museums - Natural History (ICOM-NATHIST): Kelly Sendall
Integrated Digitized Biocollections (iDigBio): Deborah Paul
International Society for Biological and Environmental Repositories (ISBER): Breda Zimkus
The Natural Sciences Collections Association (NatSCA): Roberto Portela Miguez
Natural Science Collections Alliance (NSCA ): Robert Gropp
The Paleontological Society (paleosoc): Jessica D. Cundiff
Registrars Committee, American Association of Museums (RCAAM): John E Simmons
Scientific Collections International (SciColl): Barbara Thiers
Small Collections Network (SCNet): Anna Monfils
Society of Herbarium Curators (SHC): Richard Rabeler
Society of Vertebrate Paleontology (SVP): Matthew Brown
Taxonomic Databases Working Group (TDWG): James Macklin